Carbon nanotube, single-walled
ALDRICH/755710 - >70% (TGA), avg. no. of layers, 1
Synonym: NC-1100; SWCNT; SWNT; Single wall carbon nanotube
CAS Number: 308068-56-6
MDL Number: MFCD00133992
Product Type: Chemical
| assay | >70% (TGA) |
| average diameter | 2 nm |
| density | 1.7-1.9 g/cm3 at 25 °C (lit.) |
| feature | avg. no. of layers 1 |
| form | powder |
| InChI | 1S/C |
| InChI key | OKTJSMMVPCPJKN-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Nanocyl, Inc. |
| mp | 3652-3697 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| size × L | × 3 μm , TEM |
| SMILES string | [C] |
| Application: | Potential applications of SWNTs are in field effect transistors (FETs), solar cells, photodetectors, high performance computation, renewable energy, optoelectronics etc.Other applications include electronics,sensors,composites,energy storage, study of life science systems. |
| General description: | These single walled carbon nanotubes (SWNTs) were produced via the Catalytic Carbon Vapor Deposition (CCVD) process. Potential applications of SWNTs are in field effect transistors (FETs), solar cells, photodetectors, high performance computation, renewable energy, optoelectronics etc. |
| Legal Information: | Product of Nanocyl, Inc. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass insert |
| Preparation Note: | Catalytic Carbon Vapor Deposition (CCVD) Method |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | >70% (TGA) |
| mp | 3652-3697 °C (lit.) |
| Density | 1.7-1.9 g/cm3 at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

