3-(2-Acetoxy-4,6-dimethylphenyl)-3-methylbutyric acid
ALDRICH/756377 - 97%
Synonym: 2-(Acetyloxy)-β,β,4,6-tetramethylbenzenepropanoic acid; 3-
CAS Number: 134098-68-3
Empirical Formula (Hill Notation): C15H20O4
Molecular Weight: 264.32
MDL Number: MFCD03414459
Linear Formula: C15H20O4
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| ester | |
| InChI | 1S/C15H20O4/c1-9-6-10(2)1 |
| InChI key | IRUYOPOSEOEWIN-UHFFFAOYSA |
| mp | 113-118 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)Oc1cc(C)cc(C)c1C(C) |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Used as a trimethyl lock in stable chromogenic substrates for esterases |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H319 |
| Precautionary statements | P301 + P310 + P330 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25-36 |
| Safety Statements | 26-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 113-118 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352108 |


