4-Oxotetrahydrothiophene-3-carbonitrile
ALDRICH/758248 - 97%
Synonym: 4-
CAS Number: 16563-14-7
Empirical Formula (Hill Notation): C5H5NOS
Molecular Weight: 127.16
MDL Number: MFCD00059049
Linear Formula: C5H5NOS
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | ketone |
| nitrile | |
| thioether | |
| InChI | 1S/C5H5NOS/c6-1-4-2-8-3-5 |
| InChI key | OHPSBDAUCJNDHP-UHFFFAOYSA |
| mp | 65-70 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C1CSCC1C#N |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 65-70 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


