4-Pentenylmagnesium bromide solution
ALDRICH/761206 - 0.5 M in THF
Synonym: 4-
Empirical Formula (Hill Notation): C5H9BrMg
Molecular Weight: 173.33
MDL Number: MFCD11553331
Linear Formula: C5H9BrMg
Product Type: Chemical
| concentration | 0.5 M in THF |
| density | 0.940 g/mL at 25 °C |
| form | solution |
| functional group | allyl |
| InChI | 1S/C5H9.BrH.Mg/c1-3-5-4-2 |
| InChI key | LHTUYNSQNJOCCB-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Grignard Reaction |
| SMILES string | Br[Mg]CCCC=C |
| Application: | 4-Pentenylmagnesium bromide is a general Grignard reagent used in the total synthesis of (−)-sarain A, (−)-salicylihalamide A and (+)-erysotramidine. It is also used in the synthesis of hexa-peri-hexabenzocorone |
| Packaging: | 100, 800 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H260 - H302 - H314 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P210 - P231 + P232 - P280 - P370 + P378 - P402 + P404 - P403 + P235 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 11-14/15-19-34-37-40 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-43-45 |
| RIDADR | UN 3399A 4.3(3) / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 11.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -11.2 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 |
| Density | 0.940 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352302 |





