1,3,5-Tris(2-methylphenyl)benzene
ALDRICH/764671 - 97%
Synonym: 1,3,5-Tri-o-tolylbenzene; 1,3,5-
CAS Number: 87226-88-8
Empirical Formula (Hill Notation): C27H24
Molecular Weight: 348.48
MDL Number: MFCD22666449
Linear Formula: C27H24
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C27H24/c1-19-10-4-7-13 |
| InChI key | SRJLTGIQCDVQIA-UHFFFAOYSA |
| mp | 132-136 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1ccccc1-c2cc(cc(c2)-c3c |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H319 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 132-136 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


