Poly(ethylene glycol) 4-cyano-4-(phenylcarbonothioylthio)pentanoate
ALDRICH/764930 - average Mn 10,000
Synonym: PEG CTA; PEG RAFT
Linear Formula: C13H12NOS2(OCH2CH2)nOCH3
Product Type: Chemical
| description | PEG average Mn 10,000 kDa; n~220 |
| form | solid |
| mol wt | average Mn 10,000 |
| mp | 58-62 °C |
| PDI | ≤1.1 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | RAFT agent for controlled radical polymerization; especially suited for the polymerization of styrene; acrylate; and acrylamide monomers to make lithographically and biologically important PEG-block copolymers. Chain Transfer Agent (CTA) |
| General description: | Need help choosing the correct RAFT Agent? Please consult the RAFT Agent to Monomer compatibility table . |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 |
| Precautionary statements | P280 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 43 |
| Safety Statements | 36/37 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 58-62 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


