4-Iodobenzamide
ALDRICH/765074 - 97%
Synonym: p-Iodobenzamide
CAS Number: 3956-07-8
Empirical Formula (Hill Notation): C7H6INO
Molecular Weight: 247.03
MDL Number: MFCD00143332
Linear Formula: C7H6INO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | amide |
| iodo | |
| InChI | 1S/C7H6INO/c8-6-3-1-5(2-4 |
| InChI key | XRNBLQCAFWFFPM-UHFFFAOYSA |
| mp | 215-217 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NC(=O)c1ccc(I)cc1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H319 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36-52 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 215-217 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


