Tetramethylammonium bis(trifluoromethanesulfonyl)imide
ALDRICH/765945 - 97%
CAS Number: 161401-25-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12F6N2O4S2
Molecular Weight: 354.29
MDL Number: MFCD23098729
Linear Formula: C6H12F6N2O4S2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C4H12N.C2F6NO4S2/c1-5( |
| InChI key | JTCSZQBQVDPVMT-UHFFFAOYSA |
| mp | 132-136 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | C[N+](C)(C)C.FC(F)(F)S(=O |
| storage temp. | 20-25°C |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 - H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P310 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T,C |
| Risk Statements | 24/25-34-52 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2923 6.1(8) / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 132-136 °C |
| Storage Temp. | 20-25°C |
| UNSPSC | 12352300 |



