Potassium bis(trimethylsilyl)amide solution
ALDRICH/766941 - 1.0 M in methyl tert-butyl ether
Synonym: Hexamethyldisilazane potassium salt solution; Potassium hexamethyldisilazide solution
CAS Number: 40949-94-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H18KNSi2
Molecular Weight: 199.48
MDL Number: MFCD00010330
Linear Formula: [(CH3)3Si]2NK
Product Type: Chemical
| concentration | 1.0 M in methyl tert-butyl ether |
| density | 0.798 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H18NSi2.K/c1-8(2,3)7 |
| InChI key | IUBQJLUDMLPAGT-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | C[Si](C)(C)N([K])[Si](C)( |
| vapor density | 3.2 (vs air) |
| Application: | Strong base for kinetically controlled deprotonations |
| Packaging: | 100, 500 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 11-14-34 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | < -22.0 °F |
| Flash Point(C) | < -30 °C |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Density | 0.798 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352111 |



