Resomer® LG 824 S, Poly(L-lactide-co-glycolide)
ALDRICH/769894 - ester terminated, Lactide: Glycolide 82:18, lactide:glycolide 82:12
Synonym: Resomer® LG 824 S, PLGA
CAS Number: 30846-39-0
MDL Number: MFCD09032941
Linear Formula: HO[C3H4O2]n[C2H2O2]mCH3
Product Type: Chemical
| feed ratio | lactide:glycolide 82:12 |
| form | solid |
| mp | 157-164 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| transition temp | Tg 54-60 °C |
| viscosity | 1.7-2.6 dL/g |
| Application: | PLGA can be used in the formation of a membrane for medical applications. It can also be used as a scaffold in tissue engineering. |
| General description: | Resomer® LG 824 S, Poly( |
| Legal Information: | RESOMER is a registered trademark of Evonik Rohm GmbH |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 157-164 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |

