Resomer® L 210 S, Poly(L-lactide)
ALDRICH/769924 - ester terminated
Synonym: Resomer® L 210S, PLLA
CAS Number: 33135-50-1
MDL Number: MFCD00070594
Product Type: Chemical
| form | granular |
| InChI | 1S/C6H8O4/c1-3-5(7)10-4(2 |
| InChI key | JJTUDXZGHPGLLC-IMJSIDKUSA |
| mp | 180-185 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O1[C@H](C(=O)O[C@H](C1=O) |
| storage temp. | 2-8°C |
| transition temp | Tg 60-65 °C |
| viscosity | 3.3-4.3 dL/g |
| Application: | Biodegradable, biocompatible, and bioresorbable polymer composed of |
| Application: | PLLA can be used as a resorbable implant material for potential usage in biomedical applications. It can also be used in the formation of composite ceramic material for biological applications. |
| General description: | Resomer® L 210 S, Poly( |
| Legal Information: | RESOMER is a registered trademark of Evonik Rohm GmbH |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 180-185 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |

