[1,3-Bis(diphenylphosphino)propane]palladium(II) triflate
ALDRICH/771384
Synonym: Pd(OTf)2(dippp)
CAS Number: 137846-38-9
Empirical Formula (Hill Notation): C29H26F6O6P2PdS2
Molecular Weight: 817.00
MDL Number: MFCD29036994
Linear Formula: C29H26F6O6P2PdS2
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/C27H26P2.2CHF3O3S.Pd/c |
| InChI key | MIGUMLGJSGTNOK-UHFFFAOYSA |
| mp | 169-183 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: palladium |
| reaction type: Buchwald-Hartwig Cross Coupling Reaction | |
| reaction type: Cross Couplings | |
| reaction type: Heck Reaction | |
| reaction type: Hiyama Coupling | |
| reaction type: Negishi Coupling | |
| reaction type: Sonogashira Coupling | |
| reaction type: Stille Coupling | |
| reaction type: Suzuki-Miyaura Coupling | |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | [Pd++].[O-]S(=O)(=O)C(F)( |
| Application: | [1,3-Bis(diphenylphosphin |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 169-183 °C |
| UNSPSC | 12161600 |


