4-Methoxyphenyl β-D-glucopyranoside
ALDRICH/772313 - 97%
CAS Number: 6032-32-2
Empirical Formula (Hill Notation): C13H18O7
Molecular Weight: 286.28
MDL Number: MFCD06797143
Linear Formula: C13H18O7
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C13H18O7/c1-18-7-2-4-8 |
| InChI key | SIXFVXJMCGPTRB-UJPOAAIJSA |
| mp | 133-172 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(O[C@@H]2O[C@H](CO |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 133-172 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352201 |


