6-Fluoroquinoline-2-carboxaldehyde
ALDRICH/774480 - 96%
Synonym: 6-
CAS Number: 260430-93-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H6FNO
Molecular Weight: 175.16
MDL Number: MFCD06751849
Linear Formula: C10H6FNO
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| functional group | aldehyde |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C10H6FNO/c11-8-2-4-10- |
| InChI key | JDQMJKKGPXPPOJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 113-120 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Fc1cc2c(nc(cc2)C=O)cc1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 113-120 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


