Tris(1-pyrrolidinyl)phosphine
ALDRICH/775444 - 97%
Synonym: Tripyrrolidinophosphine; Tris(N-
CAS Number: 5666-12-6
Empirical Formula (Hill Notation): C12H24N3P
Molecular Weight: 241.31
MDL Number: MFCD01863555
Linear Formula: C12H24N3P
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 104 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| density | 1.041 at 25 °C |
| 1.049 g/mL at 25 °C (lit.) | |
| form | liquid |
| functional group | phosphine |
| InChI | 1S/C12H24N3P/c1-2-8-13(7- |
| InChI key | PXFLCAQHOZXYED-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Buchwald-Hartwig Cross Coupling Reaction |
| reaction type: Heck Reaction | |
| reaction type: Hiyama Coupling | |
| reaction type: Negishi Coupling | |
| reaction type: Sonogashira Coupling | |
| reaction type: Stille Coupling | |
| reaction type: Suzuki-Miyaura Coupling | |
| reagent type: ligand | |
| refractive index | n |
| n |
|
| SMILES string | C1CCN(C1)P(N2CCCC2)N3CCCC |
| Application: | Monodentate P-donor ligand. Used as a phosphitylation reagent for oligonucleotide synthesis. |
| Packaging: | 2.5 g in glass bottle |
| Packaging: | 500 mg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 209.8 °F |
| Flash Point(C) | 98.8 °C |
| Purity | 97% |
| bp | 104 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| Density | 1.041 at 25 °C; 1.049 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352005 |

