SPGS-550-M
ALDRICH/776033 - 2% w/w in H2O
Synonym: Nok
Empirical Formula (Hill Notation): C58H104O16
Molecular Weight: 1057.44
Linear Formula: C58H104O16
Product Type: Chemical
| concentration | 2% w/w in H2O |
| density | 1.005 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| greener alternative category | Aligned , ![]() |
| greener alternative product characteristics | Waste Prevention Designing Safer Chemicals Design for Energy Efficiency Catalysis Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| InChI | 1S/C58H104O16/c1-8-48(46( |
| InChI key | YTKPTELRRARCNX-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)C(CC)CCC(C)C1CCC2C3C |
| storage temp. | 2-8°C |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| Application: | Third Generation Designer Surfactant, in collaboration with the Lipshutz Group, is the most cost-effective surfactant to this point. "Nok" provides comparable yields for several cross-coupling reactions to first generation PTS (698717) and second generation TPGS (733857) at room temperature. "Nok":A Phytosterol-Based Amphiphile Enabling Transition-Metal-Catalyze ![]() |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Greener Chemistry. This product has been enhanced for energy efficiency. Find details here ![]() |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 10, 50, 100 mL in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.005 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352108 |

,