Fmoc-Gly-Tyr(tBu)-OH
ALDRICH/776599 - 97%
Empirical Formula (Hill Notation): C30H32N2O6
Molecular Weight: 516.58
MDL Number: MFCD26793799
Linear Formula: C30H32N2O6
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| form | powder or crystals |
| functional group | Fmoc |
| InChI | 1S/C30H32N2O6/c1-30(2,3)3 |
| InChI key | SLKZAIKXJIWNHP-SANMLTNESA |
| mp | 168-171 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | OC([C@@H](NC(CNC(OCC1C2=C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 2.5 g in glass bottle |
| Packaging: | 500 mg in glass insert |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H410 |
| Precautionary statements | P273 - P501 |
| Hazard Codes | N |
| Risk Statements | 50/53 |
| Safety Statements | 60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 168-171 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |


