6-Hydroxybenzothiazole-2-carbonitrile
ALDRICH/776823 - 96%
Synonym: 2-
CAS Number: 939-69-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H4N2OS
Molecular Weight: 176.20
MDL Number: MFCD00296905; MFCD00296905
Linear Formula: C8H4N2OS
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| functional group | nitrile |
| InChI | 1S/C8H4N2OS/c9-4-8-10-6-2 |
| InChI key | SQAVNBZDECKYOT-UHFFFAOYSA |
| mp | 211-213 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC1=CC(SC(C#N)=N2)=C2C=C1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 500 mg in amber glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H319 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 211-213 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


