5′-Bromo-2,2′-bithiophene-5-carboxaldehyde
ALDRICH/777056 - 97%
Synonym: 5′-Bromo-2,2′-bithienyl-5-carboxaldehyde; 5′-Bromo-2,2′-bithiophene-5-carbaldehyde; 5′-Bromo-[2,2′]bithiophene-5-carboxaldehyde
CAS Number: 110046-60-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H5BrOS2
Molecular Weight: 273.17
MDL Number: MFCD01321134
Linear Formula: C9H5BrOS2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | aldehyde |
| bromo | |
| InChI | 1S/C9H5BrOS2/c10-9-4-3-8( |
| InChI key | NTHMTYNJFSUBMF-UHFFFAOYSA |
| mp | 140-145 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | BrC1=CC=C(C2=CC=C(C([H])= |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P310 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 140-145 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


