11-Hydroxyundecylphosphonic acid
ALDRICH/777161 - ≥95% (GC)
Synonym: P-
CAS Number: 83905-98-0
Empirical Formula (Hill Notation): C11H25O4P
Molecular Weight: 252.29
MDL Number: MFCD11982869
Linear Formula: C11H25O4P
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% (GC) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C11H25O4P/c12-10-8-6-4 |
| InChI key | PPCDEFQVKBXBPS-UHFFFAOYSA |
| mp | 107-111 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OCCCCCCCCCCCP(O)(O)=O |
| Application: | An organophosphonate surface modifier for label-free and low-cost biosensing applications; Organophosphonic acid self-assembled monolayers (SAMs); A hydroxyalkylphosphonate monolayer used to covalently bind primary amine groups in protein domains using chloroformate-derived crosslinking |
| Application: | HUPA is mainly used as a spacer/linker that forms a SAM on titanium oxide (TiO2) surfaces to immobilize the surface atoms for the formation of biocompatible materials for biomedical applications. It can also be used to functionalize the silicon-photonic resonators for biosensing applications. |
| General description: | 11-Hydroxyundecylphosphon |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass insert |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% (GC) |
| mp | 107-111 °C |
| UNSPSC | 12352103 |


