2-{[7-(5-N,N-Ditolylaminothiophen-2-yl)-2,1,3-benzothiadiazol-4-yl]methylene}malononitrile
ALDRICH/777293 - 99% (HPLC)
Synonym: 2-
CAS Number: 1335150-09-8
Empirical Formula (Hill Notation): C28H19N5S2
Molecular Weight: 489.61
MDL Number: MFCD25976535
Linear Formula: C28H19N5S2
Product Type: Chemical
| λmax | 662-664 nm in dichloromethane |
| assay | 99% (HPLC) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C28H19N5S2/c1-18-3-8-2 |
| InChI key | BCJCBXQJAANTJL-UHFFFAOYSA |
| mp | 230-235 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C=C1)=CC=C1N(C2=CC=C(C |
| transition temp | Tm 233 °C |
| Application: | A vacuum-deposited organic solar cell employing this novel donor-acceptor-acceptor (D-A-A) donor molecule; DTDCTB; combined with the electron acceptor C60/ C70 achieved a record-high power conversion efficiency (PCE) of 5.81%. |
| Application: | DTDCTB is a π-conjugating polymer that can be used in the fabrication of organic solar cells (OSCs) and organic photovoltaic cells (OPVs). |
| General description: | 2-{[7-(5-N,N-Ditolylaminothiophen-2-y |
| General description: | Device structure: MoO3 (30nm) / DTDCTB (7nm) / DTDCTB:C60/C70 (40nm) / C60/C70 (7nm) / BCP (10nm) / Ag Device performance: • JSC = 14.68 mA/cm2 • VOC = 0.8 V • FF = 0.5 • PCE = 5.81% |
| Packaging: | 250 mg in glass insert |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (HPLC) |
| mp | 230-235 °C |
| UNSPSC | 12352103 |


