2,3-Diamino-6-chloropyridine
ALDRICH/777641 - 97%
Synonym: 6-
CAS Number: 40851-95-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H6ClN3
Molecular Weight: 143.57
MDL Number: MFCD00209966
Linear Formula: C5H6ClN3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C5H6ClN3/c6-4-2-1-3(7) |
| InChI key | QEIRYIILFUVXAM-UHFFFAOYSA |
| mp | 131-134 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | ClC1=NC(N)=C(N)C=C1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H317 - H319 - H334 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38-42/43 |
| Safety Statements | 22-36/37-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 131-134 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



