2-Bromofuran-3-carboxylic acid
ALDRICH/777730 - 96%
Synonym: 2-Bromo-3-furoic acid
CAS Number: 197846-05-2
Empirical Formula (Hill Notation): C5H3BrO3
Molecular Weight: 190.98
MDL Number: MFCD09702417
Linear Formula: C5H3BrO3
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| carboxylic acid | |
| InChI | 1S/C5H3BrO3/c6-4-3(5(7)8) |
| InChI key | UJNWWTUUYCCIFL-UHFFFAOYSA |
| mp | 160-163 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Brc1[o]ccc1C(=O)O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 160-163 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


