3-Hydroxy-1-methyl-1H-pyrazole
ALDRICH/777846 - 96%
Synonym: 1-
CAS Number: 52867-35-3
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6N2O
Molecular Weight: 98.10
MDL Number: MFCD21604051
Linear Formula: C4H6N2O
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C4H6N2O/c1-6-3-2-4(7)5 |
| InChI key | WIISOYLZJJYTHT-UHFFFAOYSA |
| mp | 124-128 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CN1C=CC(O)=N1 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 37/38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 124-128 °C |
| UNSPSC | 12352100 |



