Tris(hydroxypropyl)phosphine
ALDRICH/777854 - ≥80%
Synonym: THPP
CAS Number: 4706-17-6
Empirical Formula (Hill Notation): C9H21O3P
Molecular Weight: 208.24
MDL Number: MFCD00269835
Linear Formula: C9H21O3P
Product Type: Chemical
| assay | ≥80% |
| density | 1.136 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C9H21O3P/c10-4-1-7-13( |
| InChI key | YICAEXQYKBMDNH-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: reductant |
| SMILES string | OCCCP(CCCO)CCCO |
| Application: | Tris(hydroxypropyl)phosph • In the cleavage of disulfide bonds in small molecules • As a catalyst in the conversion of polysulfides |
| General description: | Tris(hydroxypropyl)phosph |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-36 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥80% |
| Density | 1.136 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352128 |


