Silver nanowires
ALDRICH/778095 - diam. × L 200 nm × 10 μm, 0.5% (isopropyl alcohol suspension)
Synonym: Silver nanofibers; Silver nanowhiskers; Silver nanowire
CAS Number: 7440-22-4
Empirical Formula (Hill Notation): Ag
Molecular Weight: 107.87
EC Number: 200-661-7
MDL Number: MFCD00003397
Linear Formula: Ag
Product Type: Chemical
| concentration | 0.5% (isopropyl alcohol suspension) |
| density | 0.779 g/mL at 25 °C |
| diam. × L | 200 nm × 10 μm |
| form | liquid (suspension) |
| nanowires | |
| InChI | 1S/Ag |
| InChI key | BQCADISMDOOEFD-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Ag] |
| Application: | Silver nanowires have been studied for use in electronic and biological applications including transparent conductors and water sterilization. Silver nanowires have also been studied as plasmonic and as components in amorphous semiconductors. Additionally, Silver nanowires (AgNWs) are utilized in diverse applications like touch screens, solar cells, transparent heaters, anti-counterfeiting, biomedicine, and triboelectric nanogenerators due to their electrical conductivity, optical transparency, flexibility, high surface area, and antibacterial characteristics. Specifically, their large surface area and excellent electrical conductivity contribute to their effectiveness in electromagnetic shielding. Additionally, Silver nanowires can also be used: • In fabricating transparent conducting electrodes (TCEs) because they possess electrical conductivity and optical transparency. Cost-effective solution deposition methods are used to fabricate AgNW-based TCEs for optoelectronic applications. • In transparent film heaters in smart windows and personal health management. • In electronic and biological applications including transparent conductors. • In water sterilization and as components in amorphous semiconductors. |
| General description: | Silver nanowires are a one-dimensional nanomaterial of metallic silver with a high aspect ratio (length vs diameter). These nanowires have a length of 10 microns and a diameter of 200 nm. Our silver nanowires combine high electrical conductivity with low light extinction in the visible making them useful in a wide range of applications, from transparent electrodes, to temperature and pressure sensors. |
| Packaging: | 25 mL in plastic bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 - H336 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-36-67 |
| Safety Statements | 7-16-24/25-26 |
| RIDADR | UN1219 - class 3 - PG 2 - Isopropanol, solution |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 53.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 12.0 °C - closed cup |
| Density | 0.779 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352302 |




