Iron disulfide
ALDRICH/778117 - powder, −325 mesh, 99.8% trace metals basis
Synonym: Ferrous disulfide
CAS Number: 12068-85-8
Empirical Formula (Hill Notation): FeS2
Molecular Weight: 119.98
EC Number: 235-106-8
MDL Number: MFCD00064690
Linear Formula: FeS2
Product Type: Chemical
| application(s) | battery manufacturing |
| assay | 99.8% trace metals basis |
| form | powder |
| InChI | 1S/Fe.S2/c;1-2/q+2;-2 |
| InChI key | NIFIFKQPDTWWGU-UHFFFAOYSA |
| mp | 450 °C (lit.) |
| particle size | −325 mesh |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: catalyst core: iron |
| SMILES string | [Fe]1SS1 |
| Application: | Iron Disulfide has attracted significant interest as a material for photovoltaics(1) and lithium ion battery cathodes(2). Iron disulfide is also studied as a potential material for the sequestration of environmental contaminants(3). |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 43-50 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.8% trace metals basis |
| mp | 450 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352300 |

