4-Azidobenzoic acid solution
ALDRICH/778877 - ~0.2 M in tert-butyl methyl ether, ≥95.0% (HPLC)
Synonym: 9-Azidobenzoic acid solution
CAS Number: 6427-66-3
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5N3O2
Molecular Weight: 163.13
MDL Number: MFCD00013987
Linear Formula: C7H5N3O2
Product Type: Chemical
| assay | ≥95.0% (HPLC) |
| concentration | ~0.2 M in tert-butyl methyl ether |
| form | liquid |
| impurities | ≤2.0% water |
| InChI | 1S/C7H5N3O2/c8-10-9-6-3-1 |
| InChI key | PQXPAFTXDVNANI-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(C1=CC=C(N=[N+]=[N-])C= |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Review |
| General description: | 4-Azidobenzoic acid is an aromatic azide generally used in copper(I)-catalyzed azide-alkyne cycloaddition reactions. |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H315 - H373 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P314 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-38-48/20/21/22 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 2398 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -27.4 °F |
| Flash Point(C) | -33 °C |
| Purity | ≥95.0% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352106 |




