Phenylglyoxal monohydrate
ALDRICH/78600 - crystallized, ≥97.0% (GC)
Synonym: α-Oxobenzeneacetaldehyde; 1-
CAS Number: 1074-12-0
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6O2 · H2O
Molecular Weight: 152.15
EC Number: 214-036-1
MDL Number: MFCD00149499
Linear Formula: C6H5COCHO · H2O
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% (GC) |
| form | solid |
| functional group | aldehyde |
| ketone | |
| phenyl | |
| impurities | ≤1% phenylglyoxylic acid |
| InChI | 1S/C8H6O2.H2O/c9-6-8(10)7 |
| InChI key | YQBLQKZERMAVDO-UHFFFAOYSA |
| mp | ~76 °C |
| quality | crystallized |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O.O=CC(=O)c1ccccc1 |
| Other Notes: | Specific reagent for arginine |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 22-26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97.0% (GC) |
| mp | ~76 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


