Phenyl propargyl ether
ALDRICH/78960 - technical, ≥90% (GC)
Synonym: 3-Phenoxy-1-propyne
CAS Number: 13610-02-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H8O
Molecular Weight: 132.16
EC Number: 237-095-5
MDL Number: MFCD00048107
Linear Formula: HC≡CCH2OC6H5
Product Type: Chemical
| assay | ≥90% (GC) |
| density | 1.030 g/mL at 20 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | phenoxy |
| grade | technical |
| InChI | 1S/C9H8O/c1-2-8-10-9-6-4- |
| InChI key | AIQRJSXKXVZCJO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C#CCOc1ccccc1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 10 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 37/38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 168.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 76 °C - closed cup |
| Purity | ≥90% (GC) |
| Density | 1.030 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



