Ethyl 2-ethoxy-2-iminoacetate
ALDRICH/790419
Synonym: (1-
CAS Number: 816-27-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11NO3
Molecular Weight: 145.16
MDL Number: MFCD06797654
Linear Formula: C6H11NO3
Product Type: Chemical
| density | 1.042 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H11NO3/c1-3-9-5(7)6( |
| InChI key | DSHWMBCJDOGPTB-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | N=C(OCC)C(=O)OCC |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 500 mg in amber glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 162.3 °F |
| Flash Point(C) | 72.4 °C |
| Density | 1.042 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352100 |


