4-Methylpiperidine solution
ALDRICH/792152 - suitable for peptide synthesis, 20 % (w/w) in DMF
Synonym: 4-Methylpiperidine solution
CAS Number: 626-58-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H13N
Molecular Weight: 99.17
MDL Number: MFCD00006005
Linear Formula: C6H13N
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥95.5% |
| concentration | 20 % (w/w) in DMF |
| density | 0.920 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H13N/c1-6-2-4-7-5-3- |
| InChI key | UZOFELREXGAFOI-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: reductant |
| refractive index | n |
| SMILES string | N1CCC(CC1)C |
| Application: | 4-Methylpiperidine solution (20 % in DMF) can be used: • In the deprotection of F-moc protecting group which is attached to free amine. • In the determination of resin-bound amino acid by UV-Fmoc-quantitation. |
| Packaging: | 2 L in glass bottle |
| Packaging: | 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H312 + H332 - H314 - H360D |
| Precautionary statements | P202 - P210 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 61-10-20/21-36 |
| Safety Statements | 53-26-36/37-45 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 98.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 37.1 °C - closed cup |
| Purity | ≥95.5% |
| Density | 0.920 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |





