tert-Butyl 3-(2-ethoxy-2-oxoethylidene)azetidine-1-carboxylate
ALDRICH/792586 - 95%
CAS Number: 1002355-96-5
Empirical Formula (Hill Notation): C12H19NO4
Molecular Weight: 241.28
MDL Number: MFCD16140210
Linear Formula: C12H19NO4
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| density | 1.052 g/mL at 25 °C |
| form | powder |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C12H19NO4/c1-5-16-10(1 |
| InChI key | WYWJZDFQQJTRDD-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(N(C1)CC1=CC(OC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Building block used as a precursor to the synthesis of thia and oxa-azaspiro[3.4]octanes. As reported in the Carreira lab, the product can readily undergo [3+2] cycloadditions with dipolariphiles to generate a series of small-ring spirocycles. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 95% |
| Density | 1.052 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

