2,2-Difluoroacetophenone
ALDRICH/793841
Synonym: α,α-Difluoroacetophenone; 2,2-
CAS Number: 395-01-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6F2O
Molecular Weight: 156.13
MDL Number: MFCD06246879
Linear Formula: C8H6F2O
Product Type: Chemical
| density | 1.180±0.06 g/mL |
| form | liquid |
| functional group | fluoro |
| ketone | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C8H6F2O/c9-8(10)7(11)6 |
| InChI key | OLYKCPDTXVZOQF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | FC(F)C(C1=CC=CC=C1)=O |
| Application: | Product was reported by Hartwig and coworkers in the one-pot synthesis of difluoromethylated arenes from aryl chlorides and bromides. Pd-Catalyzed a-Arylation of a;a-Difluoroketones with Aryl Bromides and Chlorides. A Route to Difluoromethylarenes ![]() |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/38 |
| Safety Statements | 26 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 158.0 °F |
| Flash Point(C) | 70 °C |
| Density | 1.180±0.06 g/mL |
| UNSPSC | 12352101 |


