Chloro(2-methylphenyl)bis(triphenylphosphine)nickel(II)
ALDRICH/794279
Synonym: Buchwald Nickel Cross-Coupling Catalyst Precursor; [Bis(triphenylphosphine)
CAS Number: 27057-09-6
Empirical Formula (Hill Notation): C43H37ClNiP2
Molecular Weight: 709.85
MDL Number: MFCD28144558
Linear Formula: C43H37ClNiP2
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/2C18H15P.C7H7.ClH.Ni/c |
| InChI key | QVGJKVLYWZGANE-UHFFFAOYSA |
| mp | 195-200 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: nickel |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | Cl[Ni]C1=CC=CC=C1C.P(C2=C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Product is a precursor to the synthesis of an air-stable Ni-precatalyst developed by Buchwald and coworkers. |
| Other Notes: | Development of an Air-Stable Nickel Precatalyst for the Amination of Aryl Chlorides, Sulfamates, Mesylates, and Triflates ![]() |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H350 |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P302 + P352 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 45-43 |
| Safety Statements | 53-36/37-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 195-200 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12161600 |



