Phosphazene base P1-t-Bu-tris(tetramethylene)
ALDRICH/79432 - ≥97.0% (NT)
Synonym: tert-
CAS Number: 161118-67-8
Empirical Formula (Hill Notation): C16H33N4P
Molecular Weight: 312.43
MDL Number: MFCD00214188
Linear Formula: C16H33N4P
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% (NT) |
| bp | 119-122 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| density | 1.022 g/mL at 20 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C16H33N4P/c1-16(2,3)17 |
| InChI key | PVNUIRUAPVSSOK-UHFFFAOYSA |
| mp | −24 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(C)N=P(N1CCCC1)(N2CC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Phosphazene Bases: a Family of Extremely Strong, Non-Ionic, Non-Charged Nitrogen–Bases ![]() |
| Other Notes: | This phosphazene base is 1.4 pK units more basic than the hexamethyl analogue (Cat. No. 79408); Compare also with the analogue BEMP (Cat. No. 20025) |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3267 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97.0% (NT) |
| bp | 119-122 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| mp | −24 °C (lit.) |
| Density | 1.022 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352005 |


