Basolite® Z377
ALDRICH/794325
Synonym: MOF 177
CAS Number: 676593-65-0
Empirical Formula (Hill Notation): C54H30O13Zn4
Molecular Weight: 1148.37
MDL Number: MFCD29905048
Linear Formula: C54H30O13Zn4
Product Type: Chemical
| description | Composition: Carbon (C) 55 g/100g, Zinc (Zn) 22 g/100g ±10% |
| Surface Area: Langmuir Activation (120-200°C, p <0,1 mbar, t > 8h), BASF data | |
| form | powder |
| InChI | 1S/2C27H18O6.O.4Zn/c2*28- |
| InChI key | CLMVSZQXLQAGTL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [O-]C(C1=CC=C(C2=CC(C3=CC |
| surface area | , BET (120-200°C, p<0.1 mbar, t > 8h), BASF data |
| Application: | Basolite® Z377, also known as MOF 177, is a commonly used metal organic framework for hydrogen absorption. |
| Legal Information: | Basolite is a registered trademark of BASF SE |
| Packaging: | 10, 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H410 |
| Precautionary statements | P273 - P501 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| UNSPSC | 26111700 |


