Phenofluor™ solution
ALDRICH/795291 - 0.1 M in toluene
Synonym: 1,3-
Empirical Formula (Hill Notation): C27H36F2N2
Molecular Weight: 426.58
MDL Number: MFCD22377831
Linear Formula: C27H36F2N2
Product Type: Chemical
| concentration | 0.1 M in toluene |
| density | 0.865 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C27H36F2N2/c1-17(2)21- |
| InChI key | FQXXWTOSPDVNSG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | FC1(N(C=CN1c3c(cccc3C(C)C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Facile deoxyfluorination of phenols without preactivation (), along with highly chemoselective deoxyfluorination of highly functionalized late-stage intermediates (). |
| Legal Information: | PhenoFluor is a trademark of SciFluor Life Sciences, LLC |
| Packaging: | 10 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H304 - H315 - H336 - H361d - H373 - H412 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P273 - P301 + P310 + P331 - P302 + P352 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 63-11-38-48/20-65-67 |
| Safety Statements | 16-36/37-62 |
| RIDADR | UN1294 - class 3 - PG 2 - Toluene, solution |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 39.2 °F |
| Flash Point(C) | 4 °C |
| Density | 0.865 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352101 |




