3,4-Thiophenedicarboxylic acid
ALDRICH/795577
CAS Number: 4282-29-5
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4O4S
Molecular Weight: 172.16
MDL Number: MFCD00067079; MFCD00067079
Linear Formula: C6H4O4S
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C6H4O4S/c7-5(8)3-1-11- |
| InChI key | ZWWLLYJRPKYTDF-UHFFFAOYSA |
| mp | 226-331 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(C1=CSC=C1C(O)=O)=O |
| Application: | Synthetic precursor for organic electronics materials. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 226-331 °C |
| UNSPSC | 12352103 |

