TrixiePhos Pd G3
ALDRICH/796530
Synonym: Mesyl(2-(di-tert-butylphosphino)-1,1′-binaphthyl)[2-(2′-amino-1,1′-biphenyl)]palladium(II)
CAS Number: 2230788-63-1
Empirical Formula (Hill Notation): C41H44NO3PPdS
Molecular Weight: 768.25
MDL Number: MFCD28411693
Linear Formula: C41H44NO3PPdS
Product Type: Chemical
| feature | generation 3 |
| form | solid |
| functional group | phosphine |
| InChI | 1S/C28H31P.C12H10N.CH4O3S |
| InChI key | VEUUEPDQCSBCQL-UHFFFAOYSA |
| mp | 150-155 °C (decompose with no melt) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Buchwald-Hartwig Cross Coupling Reaction |
| reaction type: Heck Reaction | |
| reaction type: Hiyama Coupling | |
| reaction type: Negishi Coupling | |
| reaction type: Sonogashira Coupling | |
| reaction type: Stille Coupling | |
| reaction type: Suzuki-Miyaura Coupling | |
| reagent type: catalyst reaction type: Cross Couplings |
|
| SMILES string | NC1=C(C=CC=C1)C2=C([Pd]OS |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 150-155 °C (decompose with no melt) |
| UNSPSC | 12161600 |

