3,5-Dimethyl-4H-1,2,4-triazole
ALDRICH/796891
CAS Number: 7343-34-2
Empirical Formula (Hill Notation): C4H7N3
Molecular Weight: 97.12
MDL Number: MFCD00825709; MFCD00825709
Linear Formula: C4H7N3
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C4H7N3/c1-3-5-4(2)7-6- |
| InChI key | XYYXDARQOHWBPO-UHFFFAOYSA |
| mp | 142-146 °C (exp) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1=NN=C(C)N1 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 142-146 °C (exp) |
| UNSPSC | 12352100 |

