Neo-decanoic acid
ALDRICH/797170
Synonym: 7,7-Dimethyloctanoic acid
CAS Number: 130776-67-9
Empirical Formula (Hill Notation): C10H20O2
Molecular Weight: 172.26
MDL Number: MFCD00068291
Linear Formula: C10H20O2
Product Type: Chemical
| density | 0.9086 g/mL at 25 °C |
| description | Fp: >230°F |
| form | liquid |
| functional group | carboxylic acid |
| InChI | 1S/C10H20O2/c1-10(2,3)8-6 |
| InChI key | YPIFGDQKSSMYHQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OC(=O)CCCCCC(C)(C)C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 0.9086 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

