(3E)-4-Phenylbut-3-enoic acid methyl ester
ALDRICH/798061
Synonym: Methyl (3E)
CAS Number: 34541-74-7
Empirical Formula (Hill Notation): C11H12O2
Molecular Weight: 176.21
MDL Number: MFCD00967000
Linear Formula: C11H12O2
Product Type: Chemical
| form | liquid |
| functional group | ester |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C11H12O2/c1-13-11(12)9 |
| InChI key | VOEDRUGFNJEWGQ-VMPITWQZSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C(OC)C/C=C/C1=CC=CC=C1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Building block is reported by Huw Davies and coworkers as a precursor to the 2013 EROS Best Reagent; Methyl (E)-4-Phenyl-2-diazo-3-bute |
| Other Notes: | Methyl 2-Diazo-3-butenoate ![]() |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| Preparation Note: | Preparatory information to make (E)-4-Phenyl-2-diazo-3-bute |
| Symbol | GHS09 |
| Hazard statements | H411 |
| Precautionary statements | P273 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


