(24R),24,25-Dihydroxyvitamin D3-26,26,26,27,27,27-d6 solution
ALDRICH/802913 - 100 μg/mL in ethanol, 98 atom % D, 97% (CP)
Empirical Formula (Hill Notation): C27D6H38O3
Molecular Weight: 422.67
Linear Formula: C27D6H38O3
Product Type: Chemical
| application(s) | detection |
| assay | 97% (CP) |
| color | colorless |
| concentration | 100 μg/mL in ethanol |
| form | solution |
| InChI | 1S/C27H44O3/c1-18-8-12-22 |
| InChI key | FCKJYANJHNLEEP-PRFFRHJRSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+6 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | C[C@H](CC[C@H](O)C(C([2H] |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | mass spectrometry (MS): suitable |
| Application: | (24R),24,25-Dihydroxyvitamin D3-26,26,26,27,27,27-d6 can be used as an analytical standard for accurate data interpretation in specific biological samples. |
| General description: | (24R)-24,25-Dihydroxyvitamin D3 is a metabolite of vitamin D3. It is known to increase bone volume and mechanical strength. (24R),24,25-Dihydroxyvitamin D3-26,26,26,27,27,27-d6 is a deuterated metabolite of vitamin D3 wherein methyl protons of C-26, C-27 carbons are replaced by deuterium. |
| Packaging: | 1 mL in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | UN1170 - class 3 - PG 2 - Ethanol, solution |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 57.2 °F |
| Flash Point(C) | 14 °C |
| Purity | 97% (CP) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352106 |



