2-Acetamido-2-deoxy-β-D-glucopyranosylamine
ALDRICH/802999 - 97% (HPLC)
Synonym: 2-
CAS Number: 4229-38-3
Empirical Formula (Hill Notation): C8H16N2O5
Molecular Weight: 220.22
MDL Number: MFCD00057751
Linear Formula: C8H16N2O5
Product Type: Chemical
| assay | 97% (HPLC) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C8H16N2O5/c1-3(12)10-5 |
| InChI key | MCGXOCXFFNKASF-UHFFFAOYSA |
| mp | 60 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)NC1C(N)OC(CO)C(O)C1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | This compound has been used as a building block in a variety of synthetic reactions. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% (HPLC) |
| mp | 60 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352116 |

