Progesterone-2,3,4-13C3 solution
ALDRICH/803065 - 100 μg/mL in acetonitrile, 99 atom % 13C, 98% (CP)
Empirical Formula (Hill Notation): 13C3C18H30O2
Molecular Weight: 317.44
Linear Formula: 13C3C18H30O2
Product Type: Chemical
| assay | 98% (CP) |
| concentration | 100 μg/mL in acetonitrile |
| form | solution |
| InChI | 1S/C21H30O2/c1-13(22)17-6 |
| InChI key | RJKFOVLPORLFTN-LLYMGNADSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+3 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | dry ice |
| SMILES string | C[C@@]12C(CC[C@@H]2C(C)=O |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | mass spectrometry (MS): suitable |
| Application: | This product may be used as an analytical standard. |
| Packaging: | 1 mL in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H312 + H332 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | UN 1648 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 35.6 °F |
| Flash Point(C) | 2.0 °C |
| Purity | 98% (CP) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12142200 |



