FK 209 Co(II) TFSI salt
ALDRICH/805386
Synonym: Greatcell Solar®; Tris(2-(1H-pyrazol-1-yl)-4-tert-
Empirical Formula (Hill Notation): C40H45CoF12N11O8S4
Molecular Weight: 1223.03
MDL Number: MFCD29917505
Linear Formula: C40H45CoF12N11O8S4
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/3C12H15N3.2C2F6NO4S2.C |
| InChI key | CUSFJXUEEGOGPG-UHFFFAOYSA |
| mp | 207 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=S([N-]S(=O)(C(F)(F)F)=O |
| Application: | Use this cobalt complexes to increase photovoltages of liquid electrolyte cells substantially or to achieve ultrahigh performance with solid state photovoltaic devices. |
| Legal Information: | Greatcell Solar is a registered trademark of Greatcell Solar |
| Legal Information: | Product of Greatcell Solar® |
| Packaging: | 5 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H317 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 207 °C |
| UNSPSC | 12352103 |


