FK 209 Co(III) TFSI salt
ALDRICH/805394
Synonym: tris(2-(1H-pyrazol-1-yl)-4-tert-
Empirical Formula (Hill Notation): C42H45CoF18O12N12S6
Molecular Weight: 1503.17
Linear Formula: C42H45CoF18O12N12S6
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI key | PZTBQPSYUSXHSB-UHFFFAOYSA |
| mp | 281.5 °C (exp.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=S([N-]S(=O)(C(F)(F)F)=O |
| Application: | FK 209 can be used to induce a p-doping on PCDTBT and spiro-OMeTAD, which can be used as hole transporting materials in the fabrication of perovskite solar cells (PSCs) with an efficiency of 15-16%. |
| Application: | Use this cobalt complexes to increase photovoltages of liquid electrolyte cells substantially or to achieve ultrahigh performance with solid state photovoltaic devices. |
| General description: | FK 209 Co(III) TFSI salt (FK 209) is a Co(III) based complex that is used as a p-type dopant for the hole transporting material with a power conversion efficiency in the range of 9-12%. |
| Packaging: | 5 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H317 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 281.5 °C (exp.) |
| UNSPSC | 12352103 |


