DPEPO
ALDRICH/805459
Synonym: Bis[2-
CAS Number: 808142-23-6
Empirical Formula (Hill Notation): C36H28O3P2
Molecular Weight: 570.55
MDL Number: MFCD28968111
Linear Formula: C36H28O3P2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| description | Emissive Layer |
| form | powder |
| InChI | 1S/C36H28O3P2/c37-40(29-1 |
| InChI key | ATTVYRDSOVWELU-UHFFFAOYSA |
| mp | 276-281 °C |
| OLED device performance | ITO/a-NPD/mCP/ bis-PXZ-OXD (6 wt%):DPEPO/DPEPO/TPBi/LiF • Max. EQE: 14.9 % |
| ITO/a-NPD/mCP/ bis-PXZ-TDZ (6 wt%):DPEPO/DPEPO/TPBi/LiF • Max. EQE: 10.0 % |
|
| orbital energy | HOMO 6.1 eV |
| LUMO 2.0 eV | |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=P(C1=CC=CC=C1)(C2=CC=CC |
| Packaging: | 5 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 276-281 °C |
| UNSPSC | 12352103 |

