Hyperbranched G3-PEG20k-OH
ALDRICH/806307
Synonym: bis-MPA hyperbranched PEG20k-OH dendrimer; pseudo generation 3
Empirical Formula (Hill Notation): C980H1934O498
Molecular Weight: 21687.54
Linear Formula: C980H1934O498
Product Type: Chemical
| form | powder |
| mp | 56-61 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Nontoxic dendrimers for drug delivery, with functional groups for conjugation or additional modifications. |
| General description: | • End Group Functionality: Hydroxyl surface group • Generation: Pseudo generation 3 • No. Surface Groups: 16 • Calculated Mol. Wt.: 21,688 g/mol • Core: Polyethylene Glycol 20,000 • Branching units: 2,2-bis(methylol)propioni |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 56-61 °C |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12162002 |

